انتشارات دانش بنیان قرآنیوم

مرکز مقابله و پاسخ به اهانت‌ها و تحرکات‌ جریان های شیطانی علــیه ساحت مقدس ائمه اطهار ، قرآن کریم ، اعتاب مقدسه و سایر مقدسات اسلامی

دعای هفتم صحیفه سجادیه با دستخط منسوب به امام سجاد علیه السلام

اتمام طرح احیا و بازآفرینی قرآن منسوب به دستخط امام هادی(ع)

همزمان با شب‌های قدر طرح احیا و بازآفرینی قرآن منسوب به دستخط امام هاد(ع) به پایان رسید.به گزارش ایکنا، سحرگاه چهارشنبه، نوزدهم رمضان و همزمان با شب ضربت خوردن حضرت علی(ع) طراحی و کتابت قرآن منسوب به دستخط دهمین امام شیعیان حضرت امام علی النقی(ع) در ۲۳۵۴ صفحه به اتمام رسید.

 
نسخه اصلی این قرآن، که با شماره ۱۰۴۴ در کتابخانه کاخ گلستان تهران به ثبت رسیده، اثری مکتوب و منسوب به امام هادی(ع) در ایران است که به همت حمید رابعی احیا و بازآفرینی شده است. نسخه اصلی این قرآن شامل ۱۶ صفحه ۸ سطری است که در آن بخشی از سوره‌های عنکبوت، زمر و لقمان بر روی پوست آهو کتابت شده و با کاغذ‌هایی از نوع خانبالغ حاشیه‌نگاری شده است.
 
نکته قابل توجه در مورد این قرآن درج عبارت «السبع الخامس من العنکبوت الی زمر بخط والدی علی بن محمد علیه‌السلام» در صفحه دوم آن است که احتمالاً دستخط امام حسن عسکری(ع) یا حضرت ولی عصر(عج) می‌تواند باشد. در طراحی نسخه بازآفرینی شده این قرآن، تعداد سطور و ابعاد صفحات مانند قرآن اصلی کار شده و زواید قرآن که بعداً و توسط افراد دیگری غیر از کاتب اولیه به آن اضافه شده مثل اعراب، شنگرف، نقاط و تزئینات حذف شده است.
 
همچنین با توجه به اینکه در نرم‌افزار احیا دستخط این قرآن نیز طراحی شده و به مجموعه نرم‌افزار جامع احیا دستخط و بازآفرینی قرآن‌های خطی منسوب به ائمه اطهار(ع) اضافه شده است، این امکان وجود دارد که در ویرایش‌های بعدی این قرآن، شماره‌گذاری آیات و در صورت لزوم ترجمه فارسی و خط قرآنی نسخ برای سهولت در استفاده اضافه شود.
 
نخستین نسخه این قرآن به آستان مقدس امامین عسکریین(ع) اهدا شده است.نسخه احیاشده قرآن منسوب به دستخط امام هادی(ع) از اینجا قابل دسترسی است.
 
لازم به ذکر است شروع بازآفرینی آثار ائمه اطهار(ع) به برکت موقوفاتی است که با هدف بازسازی حرم مطهر ائمه بقیع(ع) در مجموعه حرم مطهر رضوی به ثبت رسیده بودند و طرح بازآفرینی و احیای آثار منسوب به ائمه بقیع(ع) نیز با هدف زمینه‌سازی برای بازسازی حرم مطهر ایشان در این آستان مقدس برنامه‌ریزی و اجرا شده است.

«مسجد ثقلین» و «قرآن علیا» مهم‌ترین موقوفات در زمینه بقیع هستند که در آستان قدس رضوی ثبت شده است.

احیاء و بازآفرینی آثار منسوب به حضرت رسول اکرم(ص)، امام علی، امام حسین، امام رضا و امام موسی بن جعفر(ع) از برکات این وقف در کتابخانه آستان قدس رضوی است و همزمان با میلاد کریم اهل بیت(ع)، طرح احیاء و بازآفرینی تنها اثر ثبت شده منسوب به امام هادی(ع) در کشور با همکاری و همراهی مدیریت کاخ موزه گلستان تهران آغاز می‌شود.

یادآور می‌شود؛ طرح احیا دستخط و بازآفرینی آثار امام هادی(ع) شامل نسخه کامل قرآن کریم، زیارت جامعه کبیره و زیارت غدیریه خواهد بود.

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی

ویدئوی احیاء دستخط و بازآفرینی قرآنهای منسوب به ائمه اطهار (ع) : برای نمایش روی تصویر کلیک کنید

مطالب پیشنهادی