انتشارات دانش بنیان قرآنیوم

مرکز مقابله و پاسخ به اهانت‌ها و تحرکات‌ جریان های شیطانی علــیه ساحت مقدس ائمه اطهار ، قرآن کریم ، اعتاب مقدسه و سایر مقدسات اسلامی

دعای هفتم صحیفه سجادیه با دستخط منسوب به امام سجاد علیه السلام

اهدای نسخۀ کامل بازآفرینی قرآن منسوب به دستخط امام علی(ع)

به گزارش قدس آنلاین، قرآن منسوب به دستخط مطهر حضرت علی(ع) به خط کوفی و کتابت‌شده بر پوست آهو با الگوبرداری از نسخۀ ۶۸برگی منسوب به دستخط حضرت که در کتابخانۀ مرکزی آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود، به صورت یک قرآن کامل بازآفرینی و به صورت نسخۀ الکترونیک جهت ارائه به عموم علاقه‌مندان و پژوهشگران، به کتابخانۀ مرکزی آستان قدس رضوی اهدا شد.

بازآفرین این نسخۀ قرآنی نفیس در این باره توضیح داد: این قرآن با استخراج ۲۰۰ کاراکتر از نسخۀ موجود در کتابخانۀ آستان قدس رضوی، بنا بر روایت معتبر «حفص از عاصم» به صورت کامل بازآفرینی شده است.

حمید رابعی افزود: اگر حضرت می‌خواستند در زمانۀ حاضر قرآنی را با دستخط مبارک خودشان کتابت کنند، بی‌تردید نتیجۀ کار به همین صورتی بود که در حال حاضر تولید شده است.

این شهروند مشهدی با بیان این‌که قصد دارم به‌تدریج همۀ قرآن‌های منسوب به دستخط ائمۀ اطهار علیهم‌السلام موجود در گنجینۀ کتابخانۀ مرکزی آستان قدس رضوی و پس از آن قرآن‌های منسوب به ائمه در دیگر کتابخانه‌های سطح کشور و پس از آن کتابخانه‌های دنیا را به فضل الهی بازآفرینی کنم، ادامه داد: به‌تازگی بازآفرینی قرآن منسوب به دستخط امام رضا(ع) موجود در گنیجینۀ رضوی هم به پایان رسیده که قرار است به‌زودی نسخۀ الکترونیک آن برای دانلود، روی سایت کتابخانۀ دیجیتال آستان قدس رضوی قرار بگیرد.

وی افزود: بازآفرینی این مصاحف شریف از طریق نرم‌افزاری که برای این کار طراحی کرده‌ام و استخراج رسم‌الخط قرآن موردنظر انجام می‌شود که حتی می‌توان با استفاده از آن و با الگوبرداری از نویسه‌های نامه‌ها و توقیع‌های به‌جامانده از دیگر ائمۀ اطهار علیهم‌السلام که قرآنی به دستخط ایشان موجود نیست -همچون امام جواد(ع) یا حضرت ولی‌عصر(عج) - قرآنی با دستخط مبارک آنان تولید کرد.

رابعی با ابراز این‌که از سال‌ها قبل تصمیم به بازآفرینی قرآن‌های منسوب به دستخط ائمۀ اطهار(ع) را داشتم اما محدودیت‌های دسترسی به این نسخه‌ها اجازۀ این کار را نمی‌داد، گفت: با توسعۀ کتابخانۀ دیجیتال آستان قدس رضوی و تمهیداتی که برای سهولت دسترسی محققان به نسخه‌های خطی در این کتابخانه ایجاد شده، امکان این کار برای من فراهم شد.

گفتنی است که نسخۀ کامل قرآن بازآفرینی‌شدۀ منسوب به دستخط حضرت علی(ع) در حال حاضر به‌صورت نسخۀ الکترونیکی بر روی سایت کتابخانۀ دیجیتال به آدرسhttps://digital.aqr.ir برای عموم علاقه‌مندان قابل دانلود است.

همچنین مصحف منسوب به دستخط حضرت علی(ع) به همت کتابخانه آستان قدس رضوی منتشر شد. سوره‌های این نسخه از قرآن کریم که براساس ترتیب نزول با استفاده از دو معیار درس سوره‌ها، کلمات و عبارات کلیدی موجود در مراحل گوناگون نزول به همت سیدکاظم فرهنگ تنظیم شده‌اند، با دستخط منسوب به امیرالمؤمنین حضرت علی(ع) از روی قرآن‌های شماره یک و شش کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی بازآفرینی شده و همزمان با ایام ولادت حضرت رسول اکرم(ص) آماده ارائه خواهد بود.

در شناسنامه این قرآن آمده است؛ این مصحف در سال ۱۴۴۱ هجری قمری با نام مصحف حضرت علی بن ابیطالب(ع) و همراه با ترجمه فارسی استاد فولادوند بازآفرینی و به حضرت ولی عصر(عج) تقدیم می‌شود.

یادآور می‌شود؛ در این مصحف شریف، آیات «بسم الله الرحمن الرحیم» با رسم الخط قرآن شماره شش و بقیه آیات با رسم الخط قرآن شماره یک کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی نگارش شده است.

فایل PDF متن این مصحف را از اینجا دریافت کنید.

 

منبع: گنجینه رضوی

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی

ویدئوی احیاء دستخط و بازآفرینی قرآنهای منسوب به ائمه اطهار (ع) : برای نمایش روی تصویر کلیک کنید

مطالب پیشنهادی